ŠVÝCARSKO

Radomír ŠínAktuality

ŠVÝCARSKO, DEN PRVNÍ: CESTOU TROCHA ČESKÉ HISTORIE

Začalo další zahraniční putování našich studentů, tentokrát do země helvétského kříže. Cestou jsme udělali zastávku na v rámci české historie naprosto výjimečném místě. Prozkoumali jsme Kostnici a Vy můžete s námi…

ŠVÝCARSKO, DEN PRVNÍ: NÁDHERA RÝNSKÝCH VODOPÁDŮ

Ve Švýcarsku najdete spoustu krásných míst. Ale některé jsou prostě fantazie sama. Rýnské vodopády mezi ně patří.

ŠVÝCARSKO, DEN PRVNÍ: NAŠI VÝPRAVU PŘIVÍTAL CURYCH

Finiš prvního dne exkurze obstaralo největší město Švýcarska. Pulsující centrum, kultura i příroda v dokonalé směsi. Ochutnejte ji taky…

ŠVÝCARSKO, DEN DRUHÝ: TAJEMSTVÍ CHUTÍ SÝRŮ GRUYÉRE

Švýcarsko umí potěšit všechny lidské smysly včetně chuťových pohárků. Druhý den exkurze je věnován pochutinám, začali jsme tam, kde se rodí sýry světoznámé značky La Gruyére.

ŠVÝCARSKO, DEN DRUHÝ: KRÁSNÁ VESNIČKA S VETŘELCEM

Tak tohle spojení byste vážně nečekali. Jen kousek od sýrů leží malebná vesnička stejného názvu, tedy La Gruyére. Turistický ráj to na pohled.
Ale má taky známého rodáka, jeho umění proslavilo kultovní sérii filmů známou jako Vetřelec.

ŠVÝCARSKO, DEN DRUHÝ: ČOKOLÁDOVÉ ODPOLEDNE VE ZNAMENÍ CAILLER

roku 1898 založil François-Louis Cailler ve městě Broc společnost na výrobu čokolády, dnešní pýchu Švýcarska. A my jsme dnes měli tu čest ji prozkoumat…

ŠVÝCARSKO, DEN DRUHÝ: HLAVNÍ MĚSTO BERN A JEHO PAMÁTKY

Není největší, přesto je to vlajková loď Švýcarska. Řeč je o hlavním městě Bern. Počasí nám sice příliš nepřálo, ale na jedinečné atmosféře to vůbec nic neubralo.

ŠVÝCARSKO, DEN TŘETÍ: HISTORICKÝ HRAD CHILLON

Na břehu Ženevského jezera najdete historicky jedinečný hrad Chillon, postavený ve 13. století. Jak jsme sami poznali, má spoustu zvláštností. Stojí za to ho vidět…

ŠVÝCARSKO, DEN TŘETÍ: PROCHÁZKA SMĚR MONTREUX A QUEEN

Z hradu se výprava vydala do nedalekého Montreux. Ne autobusem, ale procházku přímo podél jezera. Krásné výhledy, fantastické scenérie a v cíli „pozvání“ Freddieho Mercuryho a ostatních z Queen do jejích nahrávacího studia…

ŠVÝCARSKO, DEN TŘETÍ: OLYMPIJSKÉ MUZEUM V LAUSANNE

Olympijské hry mají svůj domov na Olympu, ale také trochu v Lausanne. Právě tam totiž najdete vše, co dění pod pěti propletenými kruhy přineslo, hezky v jednom celku.
A studenti OA Prostějov měli možnost se olympijskou atmosférou nechat pohltit.

ŠVÝCARSKO, DEN TŘETÍ: NA SKOK DO FRANCIE A K VINICÍM

Ano, to není chyba v nadpisu. Ačkoli naši exkurzi hostila země helvétského kříže, nakoukli jsme i do Francie. Přepluli jsme na pár hodin Ženevské jezero a podívali se do Evian les Bains, lázeňského městečka, jehož pramenitou vodu zná celý svět.
A po návratu zpět jsme si prošli i typickou švýcarskou vinici i s výhledem na Mont Blanc.

ŠVÝCARSKO, DEN ČTVRTÝ: SOUTĚSKOU PO STOPÁCH SHERLOCKA HOLMESE

Ojedinělá hluboká soutěska, kterou vytvořila řeka Aare mezi obcemi Meiringen a Innertkirchen. To je Aareschlucht a první cíl naší výpravy v posledním dni švýcarského dobrodružství.
Zastavili jsme se i přímo v Meiringenu, který si oblíbil A. C. Doyle a zasadil ho do svých příběhů o Sherlocku Holmesovi. A právě tady přímo v Reichenbašských vodopádech ho nechal bojovat o život s Profesorem Moriartym.

ŠVÝCARSKO, DEN ČTVRTÝ: NÁVŠTĚVA LICHTENŠTEJNSKA

Jeden z nejmenších států Evropy, ležící na svazích Alp v údolí Rýna. Řeč je o Lichtenštejnsku, které se pyšní nejvyšším hrubým domácím produktem na světe. A právě toto malé knížectví a hlavně jeho hlavní město Vaduz neuniklo našemu zájmu při zpáteční cestě domů.
Uznejte sami, byla by škoda jen tak projet…

ŠVÝCARSKO, DEN ČTVRTÝ: VEČERNÍ PROCHÁZKA NĚMECKÝM LINDAU

Novější zástavba leží na břehu Bodamského jezera, překrásné historické centrum pak najdete na ostrově spojeném s pevninou mostem. A právě tuto část německého Lindau jsme si na závěr našeho putování nenechali ujít.
A byla to tečka naší exkurze, jak má být…