Obchod není jen účetnictví. Obchodní akademie otevírá spoustu možností do budoucna. Zajímá tě, co v současnosti hýbe světem? Jak funguje ekonomika EU nebo Číny? Chceš pracovat v cestovním ruchu, bankovnictví nebo jako daňový poradce? Nebo máš prostě obchodní duši a tvojí nejoblíbenější hrou jsou Monopoly? Pokud je tvá odpověď ANO, tak je Obchodní akademie Prostějov právě pro tebe! 

U nás se naučíš mnohem více než jen počítat mince a střádat si je do prasátka. Počítání daní se pro tebe stane podobně lehké jako jízda na kole. Budeš vědět, jak založit akciovku, společnost s ručením omezeným nebo komanditní společnost. Do praxe tak můžeš nastoupit hned po škole. A pokud tě studium bude bavit, dostaneš perfektní základ pro studium na vysoké škole.

Naučíš se účtovat, základy bankovnictví a pojišťovnictví, služby cestovního ruchu, základy práva, psychologie a komunikace. Dostaneš kvalitní ekonomické vzdělání a vše budeš zvládat v papírové i elektronické podobě. A kdykoliv nebudeš něčemu rozumět, naši učitelé ti s radostí vše vysvětlí.

OBOR VE ZKRATCE

 • Praxe už při studiu v soukromém i veřejném sektoru. Spolupracujeme například s firmou Skanska, Mechanika Prostějov, CA Konsult a okresním soudem v Prostějově.
 • Zúčastníš se adaptačního, lyžařského a turistického kurzu. U nás se rozhodně nudit nebudeš.
 • Ve třetím ročníku si vybereš jedno ze 3 zaměření. Tato specializace tě pak efektivně připraví na to, co chceš v životě dál dělat.
 • Naučíš se precizně ovládat počítač, základy počítačové grafiky a psát všemi deseti.
 • Dostaneš možnost účastnit se oborových soutěží. Můžeš se také připojit na exkurze do institucí, jako je například Česká národní banka.

Co umí naši absolventi?

 • Ovládat dva jazyky na úrovni potřebné pro profesní uplatnění
 • Zvládat matematiku tak, aby nebyla jejich strašákem
 • Správu financí, účetnictví a daně
 • Psát všemi deseti na počítači
 • Teoretické ekonomické základy
 • Hospodářský zeměpis, aneb jak a v čem které země vynikají a díky čemu prosperují
 • Právní základy nutné pro fungování ve finančním sektoru
 • Zakládat všechny druhy firem
 • Jak to chodí v praktickém životě finančnictví

Na OA to žije!Proč si vybrat Obchodní akademii Prostějov?

 • 1. Rozumíme finančnictví

  Jsme obchodní akademií s mnohaletou praxí v oboru. Naši zkušení pedagogové ví, co učí a jdou s dobou. Naši studenti vyhrávají oborové soutěže a dostávají se bez problémů na VŠ.

 • 2. Po škole rovnou na trh práce

  Pokud se nerozhodneš pro studium na vysoké škole, nebudeš mít problém najít si práci. Naši absolventi mají reálnou praxi z firem a veřejných institucí.

 • 3. Spokojenost studentů je klíčová

  Jsme malou školou, kde se všichni navzájem známe. Zakládáme si na individuálním přístupu, a tak věnujeme dostatečnou pomoc a pozornost všem studentům.

Naši absolventi dobývají svět„Obchodní akademie mi dala mnohé. Kromě řady přátel, se kterými udržuji vztahy až doposud, jsem získal například základní přehled v ekonomických a obchodních tématech. A když si uvědomím, kolik času a financí mi v životě zachránila už jen schopnost psát všemi deseti, nemůžu, než vzpomínat pouze v dobrém!“ Ing. Michal Dědek  (absolvent 1996) majitel Hotelu Selský dvůr  a Hotelu Atrium


„Když se zamyslím nad tím, co jsem si ze školy odnesla za celé čtyři roky, první mě napadne psaní všemi deseti. Tuto metodu využívám denně, nemusím se dívat, kde je dané písmenko, ale píšu plynule a rychleji než ostatní. Jelikož nyní studuji na Fakultě tělesné kultury v Olomouci, hodí se mi i základy ekonomiky, daní a mimo jiné třeba i kanoistiky z vodáckého kurzu.“ Lucie Kučerová (absolventka 2017) mistryně republiky v jachtingu, studentka UP Palackého Olomouc


„Na studium na OA v Prostějově mám velice pozitivní vzpomínky. Byli jsme skvělá parta, která držela při sobě, a za 4 roky studia jsme spolu zažili spoustu školní i mimoškolní legrace. Samozřejmě začátky byly těžké, styl vyučování byl v porovnání se základní školou zcela odlišný, nároky profesorů vysoké. Pro mě osobně bylo studium na OA vstupní branou k následnému vysokoškolskému studiu ekonomického charakteru. Vždy budu vzpomínat na profesionální a kvalitní kantory, kteří měli vysokou odbornost a respekt.“ Ing. Aleš Hilčer (absolvent 2002) Ministerstvo zahraničních věcí, diplomat na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu


„Při nástupu na obchodní akademii jsem absolutně netušil, že po 4 letech budu odcházet s plnou hlavou vědomostí, které mi nejen ulehčily studium na vysoké škole, ale i rozhodování v každodenní praxi. Obchodní akademie mi dala mnoho – vědomosti, reálný pohled na svět, ale také nové přátele, na které se mohu vždy spolehnout. A pokud bych se mohl vrátit zpátky v čase a rozhodnout se znova? Neměnil bych!“ Ing. Lukáš Běhal (absolvent 2012) reprezentant na MS Paříž 2011 v grafických disciplínách, specialista online marketingu v Omnicom Media Group, s. r. o.

Spolupráce

Spolupracujeme s úřady i soukromými firmami, kam naši studenti vyráží každoročně na praxi. Mezi organizace, s kterými spolupracujeme, patří např. magistrát města Prostějov, Okresní soud, Mechanika Prostějov a Skanska.

Profil a uplatnění absolventa

K uplatnění na trhu práce ti pomůže výběr tvého zaměření v třetím ročníku. V soukromých firmách se můžeš uplatnit jako jako účetní, administrativní pracovník nebo Executive Assistant. Uchytíš se také v bankách, úřadech a jiných státních institucích či ve finančním poradenství. A pokud budeš chtít, dostaneš se na téměř jakoukoliv vysokou školu.

Naši absolventi odcházejí ze školy nejen s teoretickými ale i s praktickými zkušenostmi. Praktické zkušenosti si odnáší jednak ze studentských firem ale také z praxe v soukromém sektoru. Studenti plně ovládnou daně, účetnictví, administrativu, obchodní komunikaci, psaní všemi deseti a bankovnictví. Budou odcházet také se základy práva a schopností založit jakoukoliv firmu.

KÓD OBORU
63-41-M/02

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Obchodní akademie

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

TYP STUDIA
Denní

DÉLKA STUDIA
Čtyřleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Konají se jednotné přijímací zkoušky na střední školy z matematiky a českého jazyka. Více informací zjistíte zde.

ŠKOLNÉ
Ne – studium je bezplatné

ZAMĚŘENÍ ŠKOLY
Aplikované účetnictví
Bankovnictví a pojišťovnictví
Provoz obchodu