MÍSTO LOTYŠSKA SE JELO KAM? NO PŘECE ZASE NA MALTU. PŘEČTĚTE SI POSTŘEHY JARMILY ŠÍSTKOVÉ

Radomír ŠínAktuality

Dalším, tentokrát už opravdu posledním, dílkem do mozaiky učitelského Erasmu+, přispěla naše ruštinářka, češtinářka a výchovná poradkyně Jarmila Šístková.
Původně plánovaný kurz v Lotyšsku se kvůli pandemii covidu neuskutečnil, a tak jsem dostala možnost v rámci učitelského Erasmu+ poznat Maltu a upevnit si základy angličtiny.
Poprvé jsem navštívila zemi, kde se na silnicích jezdí vlevo. Na přechodech se český chodec musí pečlivě rozhlížet, protože síla zvyku je silná a není jednoduché se přeorientovat. Silnice jsou často lemovány opunciemi (druh kaktusu). Dnes už vím, že fotografie je třeba pořizovat z dostatečné vzdálenosti, pokud si na památku nechcete odnést i mikroskopické trny. Plody opuncie jsou jedlé a vyrábí se z nich místní likér Bajtra. Typický nealkoholický nápoj je limonáda Kinnie z hořkých pomerančů a bylinek.
Ubytovaná jsem byla ve městě Saint Paul´s Bay, kde jsem v místní Alpha School absolvovala kurz anglického jazyka pro učitele. Prezenčně jsem si výuku užila pouze první dva dny. 14. července byly jazykové školy na Maltě zavřeny a výuka přešla do režimu on-line. Měla jsem tak možnost vyzkoušet si tento způsob výuky z druhé strany, tentokrát jsem se ocitla v roli studentky. Ve skupině jsem byla s polskými spolužáky a společně s nimi jsem navštívila Malta National Aquarium. Zajímavé bylo procházet tunelem a pozorovat, jak se vám nad hlavou prohánějí žraloci.
Na Maltě je spousta míst, která rozhodně stojí za vidění. Modrá laguna u ostrova Comino s tyrkysově modrou vodou učaruje každému. Podle legend má být Gozo bájný ostrov z řeckých mýtů, kde Odysseus prožil sedm let s nymfou Kalypsó. Také ve Vallettě, zapsané od roku 1980 na seznam světového dědictví UNESCO, Mdině a Rabatu na vás dýchne historie. Velmi na mě zapůsobila návštěva Rotundy Santa Marija Assunte ve městě Mosta. V kopuli je viditelná opravená díra, kudy v dubnu 1942 během bohoslužby dovnitř prolétla německá bomba, ale nevybuchla. Podle legendy měl být uvnitř bomby místo výbušniny písek a vzkaz od dělníků z plzeňské Škodovky, kteří bombu vyrobili a sabotáží Malťany zachránili.