NA MALTĚ BYLI LETOS SNAD ÚPLNĚ VŠICHNI ANEB OSTROV OČIMA HANKY ANDRÝSKOVÉ

Radomír ŠínAktuality

Nechtěli jsme, aby bylo „přemaltováno“, proto jsme některé příspěvky nechali až na srpen, který je tradičně pro školství a náš Facebook okurkovou sezónou. Další povídání je od učitelky tělocviku a angličtiny Hanky.
Musím začít: „Měla jsem to štěstí……“ a odjela studovat na Maltu obchodní angličtinu, kterou na naší „obchodce“ určitě využiji. Vše vyšlo jak mělo a můj superintenzivní kurz jen já a učitel jsme zvládli ještě „face to face“👩👨👀👀
Vůbec jsem netušila kolik toho Maltská republika nabízí. Naštěstí jsem na to měla 14 dní a mohla ji křížem krážem prozkoumat.
Cestování bylo “relativně” jednoduché veřejnou dopravou (21 €/týden) po všech ostrovech. Jízdní řády a nejen to jsou na Maltě tak trochu “ish” = přibližně (někdy jedou dřív, někdy později, někdy vůbec a vyjímečně přesně :-))
Ostrov je dlouhý 27km a široký 14,5km. Tak by se dal i klidně projít nebo proběhat. Ne ale v tahle vedra (cca 40°C) na rozdíl od ČR se v noci skoro vůbec neochladí a domy jsou stále rozpálené. V tomto období nezabírá ani kámen – základní stavební element většiny maltských domů.
Když ještě zůstanu u cestování, tak ti co by si mysleli, že si tam půjčí auto, by byli asi spíš blázni. Na Maltě, jako bývalé britské kolonii (do r. 1964) se jezdí vlevo. Všichni jezdí jako 🐷, s ukazováním se taky moc nepářou a do toho všeho se tam ještě motají sebevrazi na el. kolobežkách.
V EU jsou jako my od r. 2004, úřední jazyky jsou maltština a angličtina a platí se eurem.
Malta je prostě multi …… snoubí se tu kultura, historie a zábava. O kráse moře asi nemusím psát…
Nebylo úplně lehké rodině sedící doma na zadku posílat ty úžasné fotografie a popisovat ty nezapomenutelné zážitky….. Musím ale s určitou dávkou sobeckosti přiznat, že tahle životní příležitost byla prostě skvělá 🤗
Zde je zlomek zachycený kamerou.