Výuka v programu Junior Achievement je realizována na Obchodní akademii Prostějov od školního roku 2012/2013. Tento projekt je určený pro žáky středních škol Je zaměřený na reálné podnikání v rámci školní výuky. Program rozvíjí schopnost žáků pracovat v týmu, komunikovat samostatně, organizovat a nést odpovědnost za dobrá i špatná rozhodnutí. Přibližuje žákům téměř reálné pracovní prostředí. Žáci tak získají první zkušenost se založením a realizací skutečných firem. Našim cílem je do budoucna vytvořit sociální projekt k realizaci možné spolupráce s organizacemi působícími na území okresu Prostějov. Tito lidé mohou našim žákům pomoci nejen jejich výrobky vytvořit, ale i poradit a podělit se s nimi o cenné zkušenosti, které získali v rámci své aktivní pracovní činnosti.

Stěžejním cílem je pochopit fungování firmy, naučit se prakticky řešit firemní situace a využít těchto poznatků pro svou budoucí kariéru. Modul chce poskytnout praktické znalosti podnikového života v tom smyslu, že je třeba si v denním finančním řízení řešit otázky kolik, kam, kdy a proč investovat. Neméně důležité je umět si správně říci o financování a požádat banku o půjčku. Umět jednat, dávat ji správné informace, které potřebuje.

Ve školním roce 2021/2022 bylo v rámci předmětu Základy podnikání v programu Junior Achievement  vytvořeno 8 studentských firem:

  • BELLE –  výroba přírodní kosmetiky z produktů včelího vosku s přídavkem měsíčku lékařského
  • Jambon Jam – výroba a prodej domácích marmelád a oříšků,
  • QELB – výroba a prodej batikovaných ponožek,
  • DecoArt – prodej dekorací z přírodních materiálů,

 

  • Tinder Caffee – prodej kávy a cukrovinek, s cílem “- Auris – výroba a prodej šperků z korálků,
  • Luz en vaso – výroba a prodej světelných dekorací.
  • KadEko – výroba a prodej svíček ze sojového vosku.

V průběhu školního roku 2021/2022 proběhlo v rámci JA několik doprovodných akcí a workshopů. V říjnu 2021 se 8 studentů zúčastnili workshopu pro ředitele a zástupce ředitelů studentských firem. Cílem bylo naučit studenty sestavit funkční podnikatelský tým, motivovat zaměstnance, vytvořit funkční marketing v začínající firmě apod.

V prosinci 2021 se zúčastnila studentská firma BELLE a QELB v rámci předmětu Základy podnikání 10. ročníku veletrhu studentských firem JA v Hradci Králové. Veletrh se uskutečnil z důvodu pandemické situace on-line. Na veletrhu se žádná ze zúčastněných firem neumístila.

V rámci doprovodných soutěží JA Czech se dále studenti zúčastnili soutěže JA Czech Top Logo 2022. V rámci Olomouckého a Zlínského kraje obsadila studentská firma QELB 3. místo.

V dubnu 2022 se zúčastnili studentské firmy BELLE a Luz en vaso, Veletrhu studentských firem 2022, který se uskutečnil v obchodním centru Harfa Praha. Studentská firma BELLE obsadila v kategorii nejlepší vystavovatel “Cena Tomáše Bati” 1. místo a tím postoupila do nejužšího výběru 10-ti nejlepších studentských firem školního roku 2021/22 v rámci České republiky..