Junior Achievement na Obchodní akademii Prostějov

Výuka v programu Junior Achievement je realizována na Obchodní akademii Prostějov od školního roku 2012/2013. Tento projekt je určený pro žáky středních škol a je zaměřený na reálné podnikání v rámci školní výuky. Program rozvíjí schopnost žáků pracovat v týmu, komunikovat samostatně, organizovat a nést odpovědnost za dobrá i špatná rozhodnutí. Přibližuje žákům téměř reálné pracovní prostředí. Žáci tak získají první zkušenost se založením a realizací skutečných firem. Našim cílem je do budoucna vytvořit sociální projekt k realizaci možné spolupráce s organizace působícími na území okresu Prostějov. Tito lidé mohou našim žákům pomoci nejen jejich výrobky vytvořit, ale i poradit a podělit se s nimi o cenné zkušenosti, které získali v rámci své aktivní pracovní činnosti.

Stěžejním cílem je pochopit fungování firmy, naučit se prakticky řešit firemní situace a využít těchto poznatků pro svou budoucí kariéru. Modul chce poskytnout praktické znalosti podnikového života v tom smyslu, že je třeba si v denním finančním řízení řešit otázky kolik, kam, kdy a proč investovat. Neméně důležité je umět si správně říci o financování a požádat banku. Umět s ní jednat, dávat ji správné informace, které potřebuje.

Ve školním roce 2020/2021 je v rámci předmětu Základy podnikání v programu Junior Achievement  vytvořeno 7 studentských firem:

  • La vie Design – výroba originálních roušek a ručně zdobených hrnků
  • DEZI Bubbly – výroba originální vonné dezinfekce a domácích mýdel
  • Happy Doggo –prodej pamlsků a výroba eko-hraček pro naše mazlíčky
  • MEDO – výroba a prodej „medových“ produktů
  • PoliPhoto– tvorba polaroidových fotografií v originálních rámečcích
  • BathCustoms – výroba drobných kosmetických přípravků (bomby do koupele, mýdla a peeling/scrub) a výroba svíček
  • ¡Vive! – výroba unisex batikovaných triček a doplňků

 

V průběhu školního roku se žáci účastní několika doprovodných workshopů a soutěží pořádaných v rámci  Junior Achievement Czech.