Aktuality


V roce 2016/17 nabízíme výuku těchto jazyků: 

anglický, německý, španělský, ruský a francouzský

PROCHÁZKA ŠKOLOU

Výsledky přijímacího řízení 2016/2017


Výsledky 2. kola přijímacího řízení na školní rok 2016/2017

___________________________________________________________________

Informace k STK 2016:

Odjezd: 30. května 2016 v 7:00 hod. od OA Prostějov (sraz v 6:45 hod.)

Příjezd:  3. června 2016 přibližně v 15:00 hod.

PODROBNĚJŠÍ INFO KE STAŽENÍ

 ___________________________________________________________________

Ekomonická soutěž pro uchazeče - výsledky!

Nabídka DVPP Pro učitele základních škol jsme připravili nabídku DVPP z oblasti finanční gramotnosti.

MŮŽEŠ ZÍSKAT NOTEBOOK!

Nepřehlédněte soutěž o nejlépe hodnocený produkt OP VK!

                                 

Studenti OA v Olomouckém deníku

Skupinka studentů Obchodní akademie Prostějov nahlédla do zákulisí vzniku novin. Nebyly to noviny ledajaké, ale rovnou nejprodávanější celorepublikový deník! Jeho olomouckou pobočku si prohlédli zájemci o žurnalistiku i ti, kteří jen sem tam něco rádi napíšou. Dozvěděli se, v čem spočívá práce editora a také to, že nejen ráno a před den se v redakci pracuje, ale velmi často i večer či v noci. Důležitá je denní porada a rozdělení práce. Musíme uznat, že najít denně dostatek nových informací a naplnit jimi tolik stránek novin není nic jednoduchého. Jelikož se jedná o studenty ekonomické školy, zajímala je i finanční stránka a zisk, jehož tisk dosahuje. V současnosti nejsou noviny jen v papírové podobě, proto naše skupina viděla i webové stránky a facebook a měla možnost srovnat rozdíly mezi elektronickou a tištěnou podobou novin. Návštěvníci však jen neseděli a neposlouchali, ale bylo jim umožněno prohlédnout si všechna oddělení novin – sportovní, reklamní, editorské  a grafické oddělení, místa, kde pracují redaktoři atd. Exkurze končila zajímavou diskusí na téma, jak moc je důležité vystudovat žurnalistiku, pokud se chcete stát dobrým novinářem. Rozhodnutí už necháme na našich studentech. Děkujeme celému týmu deníku za zajímavé a inspirující setkání!

„Pro Elišku“ zaznělo maturantům naposledy

Začátek a konec hodiny již téměř dvě desetiletí ohlašuje na Obchodní akademii v Prostějově melodie Ludwiga van Beethovena Pro Elišku. Právě tato hudba provázela po čtyři roky i letošní maturanty a koncem dubna jim zazní symbolicky naposled. A zatímco lidé na náměstí se dívají na poslední zvonění jako na nutné zlo, pro žáky 4. ročníků je to jedinečná šance, jak všem ukázat, že stojí na prahu dospělosti a za pár týdnů ukončí své středoškolské vzdělání.

Studenti využijí možnost převléknout se do kostýmů a potrápit své kamarády ve škole, učitele, ale i zcela cizí lidi ve městě. Důležitou součástí této akce je však i pasování třetích ročníků na čtvrťáky. Nezbývá nám, než držet pěsti všem našim maturantům a doufat, že za pár týdnů opustí budovu školy s pocitem, že jejich námaha a vynaložený čas během studia nebyly zbytečné.

Studenti Obchodní akademie v Prostějově těžili sůl

Exkurzi do Polska si zvolili žáci prvních ročníků sami, připojili se k nim i třeťáci a cílem byl solný důlWieliczka. Nevěděli jsme, co očekávat, tak jsme byli překvapeni, když jsme všichni dostali kombinézy, přilbu se světlem a tašku s první pomocí. Prohlídka začala v prvním důlním patře, které se nachází 60 metrů pod zemí. Každý dostal svůj úkol a během prohlídky jej plnil.

Jedna skupina měřila metan, druhů rozbíjela sůl, třetí nakládala sůl na důlní vozík, další roztáčeli kolo se slanou vodou. V průběhu prohlídky jsme si mohli nabrat vzorky soli do kapes a přivézt je ukázat domů. Celou dobu s námi byla česká průvodkyně a vyprávěla nám o životě horníků. Ukázala nám vše, co bylo nutné k přežití, ale i například kapli vytesanou ve skále, místo, kde se horníci stravovali, různé cesty a průchody. Nejhlubší místo, kam jsme se dostali, se nacházelo v hloubce 110 m. Nikdo z nás nic takového dříve neviděl, takže jsme odcházeli opravdu nadšeni a obohaceni o další nové poznatky. Na závěr všichni účastníci obdrželi certifikát a stali se tak opravdovými horníky.

První setkání s památkou holocaustu

Nápis „Arbeit macht frei“ vítá každého, kdo se rozhodne navštívit památník hrůzy a bolesti v polské Osvětimi. Právě pojem Osvětim se stal synonymem pro holocaust. I když už dávno neslouží koncentrační tábor svému účelu, má člověk pocit, že se zde zastavil čas, že snad ani vzduch nevoní a ptáci nezpívají, vnímáte jen tu atmosféru strachu, nenávisti, bolesti a utrpení. Vše dokola ukazuje, jak nelidsky se lidé umějí chovat. Přestože už desítky let se podobné zvěrstvo nepřihodilo, uvědomíme si, kam jsou lidé schopni zajít. Právě proto žáci prvního a třetího ročníku Obchodní akademie v Prostějově se rozhodli, že Osvětim navštíví. Prohlídka začala s obavami, jak to na nás zapůsobí a obavy jsme pociťovali právem.

Po ukončení prohlídky se nikomu nechtělo mluvit, všichni se shodli na tom, že by stejně nebyli schopni najít slova, která by měla popsat jejich pocity. První část tábora zůstala zachovaná lépe a věci, které jsou tam ukázány, se zdají neskutečné. Nikdo z nás si neuměl představit, jak vypadají dvě tuny lidských vlasů na jedné hromadě, čtyřicet tisíc párů bot, stovky a stovky brýlí atd. Podmínkám, v nichž vězňové žili, je těžké uvěřit. Hlad je donutil vytrhávat trávu, jíst kožené boty, dokonce se objevily i případy kanibalismu.

Kdyby chtěl člověk vyjádřit své myšlenky, které se mu průběžně honí hlavou, musel by popsat snad desítky prázdných listů. V každém z nás zůstane po návštěvě Osvětimi navždy pocit obavy z možného opakování minulosti a soucit s těmi, kteří si tím museli bez sebemenšího zavinění projít. Každá doba s sebou nese něco jiného, musíme jen doufat, že se dnešní problémy nezvrhnou v podobné osudy, jako tomu bylo tady.

LIGA PROTI RAKOVINĚ: OA PROSTĚJOV PŘILOŽILA RUKU K DÍLU

Jubilejní dvacátý ročník celonárodní veřejné sbírky "Český den proti rakovině" připadl přesně na středu 11. května 2016 a OA Prostějov rozhodně nemínila porušit svoji dobrou tradici a podpořila i tento charitativní projekt. Slečny z třetího ročník Radka Popelková a Lenka Zajíčková z 3. A, Aneta Vitásková s Klárou Doleželovou z 3. B se vydaly kromě útrob školy také do okolí školy, aby rozdávaly úsměvy a nabízely krásné žluté květinky v hodnotě 20 Kč, které pomohou dobré věci. Děkujeme nejen tomuto kvartetu, ale také všem, kteří svým příspěvkem podpoří Ligu proti rakovině.

MAJÁLES 2016: OA PROSTĚJOV ZAPLNILI HIPPIES.

Tradiční květnová studentská slavnost samozřejmě neušla zájmu ani osazenstvu naší školy. 
Chcete vidět, jak to v pátek 6. května u nás a přímo na majálesovém dění vypadalo? 

STUDENTI OKUSILI ŠPANĚLSKOU KULTURU KŘÍŽEM KRÁŽEM

Studenti španělštiny Obchodní akademie Prostějov se v pražském studiu Itaka zúčastnili akce „Španělská kultura křížem krážem“. Pod vedením vynikajících lektorů a muzikantů měli možnost poznat španělskou kulturu, historii, literaturu a způsob života. První část dvouhodinového interaktivního programu byla věnována španělskému hudebnímu žánru „flamenco“ a folklóru. Žáci si poslechli flamenco za doprovodu kytary a shlédli ukázky tanců (flamenco, tango, sevillanas). Poté si sami vyzkoušeli flamencový potlesk, hru na „cajón“ a dokonce i tanec. V další části programu se dozvěděli o autonomních oblastech Španělska a jazycích, které v nich používají, a seznámili se s nejznámějšími literárními díly a osobnostmi španělské kultury. Program končil ochutnávkou španělských pokrmů. V odpoledních hodinách proběhla krátká prohlídka Prahy s kubánským průvodcem. Většina programu probíhala ve španělském jazyce a žáci si tak mohli rozšířit své znalosti a setkat se s jazykem, který studují, v reálném světě.

VZÁCNÝ HOST PŘEDNÁŠEL O TRESTNÍM PRÁVU

Maturita za dveřmi, přesto i v tomto období stále nabízíme studentům čtvrtého ročníku velmi zajímavé přednášky. Při té dnešní se mluvilo o trestním právu. Vedl ji vzácný host na toto téma z nejpovolanějších Mgr. Martin Skokánek, vyhlášený nejlepším policistou Oddělení hospodářské kriminality SKPV za rok 2013.

PROJEKT "CVIČNÝCH FIREM": ÚSPĚCH PRO 12 STUDENTŮ

Junior Achievement, JA Firma nebo jednoduše "cvičné firmy". To je jeden z velkých praktických bonusů, které pravidelně nabízí naše Obchodní akademie Prostějov. Studentské kolektivy z třetích ročníků si v jeho rámci mohou vyzkoušet založení a chod firmy se vším všudy.
V letošním školním roce se zapojilo dvanáct žáků ze třídy 3. A. A úspěšně. Splnili podmínky pro získání Osvědčení o rozvoji podnikatelských dovedností.
Rádi gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším kole...

JOSEFČUKOVÁ PATŘÍ MEZI ANGLICKOU KRAJSKOU ELITU!

Šumperská SOŠ hostila krajské kolo soutěže v anglickém jazyce výhradně pro odborné školy a právě tam zamířilo duo našich studentek, aby se pokusilo vklínit mezi nejlepší cizojazyčné talenty kraje.
Všichni účastníci museli projít písemnou a ústní částí. V první dějství prošli poslechovým a lexikálním subtestem, ústní úkoly byly rozděleny na monolog k náhodně vybranému tématu a na jazykové situace ve dvojicích. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, v každé celkem dvadvacet žáků.
Mezi staršími žáky OA Prostějov reprezentovala Adéla Bártová (3. A), kterou bohužel trochu překvapila lexikální část a při řešení ústní jazykové situace si nerozuměla se svým partnerem do dvojice. Celkově skončila na šestnáctém místě.
Naše mladší naděje Karolína Josefčuková (2. A) šla nebojácně do soutěže s pevným rozhodnutím dostat se co nejvýše. Její znalosti a předsevzetí ji vynesly až na konečnou pátou příčku. Top 5 přitom byla velice vyrovnaná. Na stupínek nejvyšší Karolína ztrácela pouhých pět bodů.
Gratulace a poděkování za úspěšnou reprezentaci našich barev patří oběma...


| Další strana...
Tyto stránky využívají soubory cookie.